Ośrodek KARTA zaprasza na konferencję prasową dotyczącą Portalu XXwiek.pl.
Konferencja połączona będzie z prezentacją portalu oraz dyskusją panelową. Nasi goście: red. Edwin Bendyk („Polityka”), dr Alek Tarkowski (ICM UW, koordynator projektu Creative Commons Polska) i Marcin Wilkowski (koordynator projektów internetowych Ośrodka KARTA, serwis Historiaimedia.org) będą rozmawiać na temat „Dziedzictwo historyczne w internecie”.
16 marca 2010 (wtorek), godz. 12.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 w Warszawie
WSTĘP WOLNY
4 stycznia 2012 mija 30. rocznica rozpoczęcia działalności przez środowisko tworzące Ośrodek KARTA.
4 stycznia 1982 ukazał się pierwszy numer „Karty” – podziemnej gazetki będącej reakcją na wprowadzenie stanu wojennego. Po ukazaniu się, do sierpnia 1982, 19 numerów, „Karta” stała się niezależnym „książkowym” almanachem (7 numerów – do roku 1990), rezygnując z politycznej doraźności na rzecz pisma o człowieku. W 1987 roku redakcja zainaugurowała ogólnopolskie Archiwum Wschodnie. Po zmianie ustroju zalegalizowane zostały i dokumentacyjny ruch społeczny, i pismo – powstał Ośrodek KARTA.
Trzecia odsłona „Karty”, od 1991 roku – to obecny kwartalnik poświęcony historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, pismo o tożsamości.
Wydany właśnie reprint „Karty” nr 1 – to od wielu lat niedostępny w sprzedaży, pożądany – wręcz rarytas antykwaryczny! Numerem tym, datowanym na styczeń 1991, „Karta” debiutowała na legalnym rynku – po dziewięciu latach funkcjonowania w obiegu podziemnym. Wraz z tym debiutem dookreślona została jej formuła – jako „pisma o tożsamości”; najpierw krótko miesięcznika, a następnie kwartalnika – poświęconego historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku.
W pierwszym numerze – wśród czterech głównych bloków tematycznych – Rewolucja Atamana – pasjonujący, wręcz „bondowski” zapis wspomnień młodziutkiego Polaka, który współprzewodził rewolucji lutowej w Moskwie (1917), będąc wówczas oficerem w wojsku rosyjskim.
Okazją do wznowienia pierwszej „naziemnej” „Karty” jest 30-lecie skupionego wokół niej środowiska, które zainicjowało swą działalność 4 stycznia 1982 drukiem podziemnej, jednokartkowej gazetki powstałej w proteście przeciw wprowadzeniu stanu wojennego i noszącej tytuł „Karta” (w tytule nawiązanie do formy-kartki, ale także Karty 77 i Karty Praw Człowieka...).
Podczas obchodów 30. rocznicy, 18 lutego 2012, w Domu Spotkań z Historią w Warszawie zaprezentowana zostanie książka założyciela i redaktora naczelnego „Karty” Zbigniewa Gluzy Odkrycie KARTY: niezależna strategia pamięci, przedstawiająca historię 30 lat KARTY, w tym działań kreujących strategię pamięci zbiorowej.
Z okazji 30. rocznicy rozpoczęcia działalności przez środowisko tworzące Ośrodek KARTA, przypadającej 4 stycznia 2012 roku, Ośrodek KARTA zaprasza do Biblioteki Cyfrowej OK: http://dlibra.karta.org.pl/dlibra.
Biblioteka Cyfrowa Ośrodka KARTA to miejsce prezentacji w formie zdigitalizowanej najbardziej wartościowych zbiorów archiwalnych Ośrodka KARTA. W latach 2009–2010 umieszczono w niej ok. 39 000 stron skanów dokumentów z kolekcji osobistych i środowiskowych Archiwum Opozycji. W roku 2011 udostępniono: 2960 plików cyfrowych dokumentów z Archiwum Opozycji oraz 2393 pliki z kolekcji osobistych Archiwum Wschodniego. Prace poszerzania dostępu do zbiorów Archiwum Ośrodka Karta poprzez ich udostępnianie w Bibliotece Cyfrowej będą nadal kontynuowane.
Wprowadzone zostały do bazy dLibra m.in. kolekcje z Archiwum Opozycji: kolekcja osobista Jacka Kuronia, kolekcja tematyczna „Solidarność” – Narodziny Ruchu oraz kolekcje środowiskowe, w tym czasopisma poszczególnych organizacji: Federacja Młodzieży Walczącej, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Komitet Obrony Robotników: (KOR) i KSS KOR, Studencki Komitet Solidarności (SKS), Ruch Młodej Polski (RMP), Konfederacja Polski Niepodległej (KPN), Solidarność Walcząca, Ruch „Wolność i Pokój”, Pomarańczowa Alternatywa, Komitet Oporu Społecznego (KOS), Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS), Niezależny Ruch Chłopski, Wolne Związki Zawodowe (WZZ).
Wśród dokumentów z Archiwum Wschodniego znalazły się m.in.: kartoteka ofiar represji sowieckich, dokumenty dotyczące deportacji obywateli II RP do Komi ASRR oraz kolekcje osobiste: rodziny Kamlerów, rodzin Gołońskich i Kochanowskich, Anny z Krassowskich Olszańskiej, Władysława Grocholi, Danuty Michałowskiej, Eugenii i Kazimierza Brończyków, Tadeusza Szumańskiego oraz rodu Około-Kułaków .
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do korzystania z Biblioteki Cyfrowej Ośrodka KARTA: http://dlibra.karta.org.pl/dlibra.
Udostępniamy kolekcję Deportowani obywatele II RP w Komi ASRR. Są to materiały dotyczące deportacji obywateli II Rzeczypospolitej do Komi ASRR. Na szczególną uwagę zasługują dokumenty dotyczące losów dzieci przebywających w Komi ASRR, m.in. spisy pensjonariuszy domów dziecka i uczniów. Archiwalia z jednej strony dokumentują represje stosowane wobec obywateli polskich RP, z drugiej zaś - pokazują ich życie w niecodziennych warunkach.
Są to materiały dotyczące deportacji obywateli II Rzeczypospolitej do Komi ASRR. Kolekcja stanowi pokłosie przeprowadzonych przez pracowników Ośrodka KARTA kwerend w archiwach Republiki Komi.
Na kolekcję składają się m.in. dokumenty opisujące przygotowania i przebieg akcji deportacyjnej z lat 1940–41, warunki osiedleńczo-bytowe oraz medyczno-sanitarne deportowanych, działalność Delegatur Ambasady RP w ZSRR oraz Związku Patriotów Polskich.
Prezentowane dokumenty pochodzą z Narodowego Archiwum Republiki Komi, Archiwum Ministerstwa Edukacji Republiki Komi oraz ze zbiorów Dobroczynnej Fundacji Społecznej Ofiar Represji Politycznych „Pokajanije” z Republiki Komi.
Oprócz Dobroczynnej Fundacji Społecznej Ofiar Represji Politycznych „Pokajanije” z Republiki Komi w realizację zadania zaangażowani byli przedstawiciele Organizacji „Polonia” z Archangielska.
Katalog kolekcji Deportowani obywatele II RP w Komi ASRR jest dostępny na stronie Biblioteki Cyfrowej dlibra.karta.org.pl.
Działania dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(ak)
Nakładem Ośrodka KARTA ukazała się publikacja PPN/1976-1981. Język niepodległości – pierwsza na rynku publikacja książkowa dotycząca historii Polskiego Porozumienia Niepodległościowego – opozycyjnego przedsięwzięcia aktywnego w latach 1976–81, zainicjowanego przez Zdzisława Najdera. W prace Porozumienia zaangażowani byli czołowi polscy intelektualiści (m.in. Władysław Bartoszewski, Andrzej Kijowski, Jan Józef Szczepański), zaś jego opracowania zwracały uwagę kompleksowością i szerokością wizji politycznej. Książka stanowi montaż relacji wspomnieniowych i świadectw historycznych (w tym wielu nigdy nie publikowanych) i jako taka posiada walor zarówno faktograficzny jak i literacki.
Fragmenty z publikacji znajdują się na portalu XXwiek.pl. Żeby się z nimi zapoznać, wystarczy wpisać w wyszukiwarce: PPN. Zapraszamy do lektury!